Kupiliście wreszcie to wymarzone mieszkanie w kamienicy „z oknem na rzekę lub też na park”? A może wasze gniazdko wijecie na blokowisku z niewielką kuchnią? Cokolwiek wybierzecie, wysoka zabudowa w kuchni to optymalne rozwiązanie, aby wasze centrum dowodzenia było estetyczne i funkcjonalne.
Wysoka zabudowa kuchenna – gdzie najlepiej?
Meblościanka w kuchni sprawdza się nie tylko w wysokich wnętrzach w kamienicy, które często kryją dodatkową spiżarnię czy garderobę. Zabudowa aż po sufit, z piekarnikiem na wysokości blatu, sprytnie zakamuflowaną lodówką i głębokimi szufladami, przesuwnymi drzwiami i obrotowymi koszami, zmieści wszystkie kuchenne skarby perfekcyjnej pani domu.
To rozwiązanie sprawdza się szczególnie w nowoczesnych mieszkaniach, często pozbawionych osobnej kuchni i składających się z salonu z aneksem. Estetyczna meblościanka nie będzie wywoływać wrażenia bałaganu, a ty z lekkim sercem zajmiesz się swoimi gośćmi.
Wysoka zabudowa i funkcjonalność
O plusach wysokiej zabudowy w kuchni można by długo mówić – szafki ciągnące się do sufitu sprawiają, że na górnych półkach nie gromadzi się kurz, a ty masz o jedną przestrzeń do sprzątania mniej. Półki otwierane do góry niwelują ryzyko uderzenia się w głowę (całkiem częste przy klasycznym otwieraniu na boki). Możliwość wbudowania sprzętu typu mikrofalówka powoduje, że masz więcej wolnego miejsca na blacie. Często stosowane szafki bez klasycznych klamek (z ukrytymi uchwytami, żeby zachować wrażenie gładkiej powierzchni) to ulga, że dzieci nie wybiją sobie nimi zębów podczas wariackiej gonitwy z rodzeństwem.
A jeśli serce waszego domu mieści się w zabytkowej kamienicy z wysokimi pokojami, spokojnie – do wysokiej zabudowy można dopasować wygodne schodki i sięgnąć po sprzęty ukryte w najbardziej ukrytych zakamarkach.
Wzornictwo wysokiej zabudowy
Dobrze na koniec zastanowić się nad wykończeniem, aby duża i pojemna kuchnia nie przytłaczała wizualnie. Ciekawy efekt daje podkreślenie kolorystyczne sprzętu kuchennego na zasadzie kontrastu. Warto pomyśleć o odpowiednich kafelkach i dodatkach. Lekkości wizualnej dodadzą fronty na wysoki połysk lub szklane, sprawiające wrażenie efektu lustrzanego. Urok kuchennych meblościanek w szczególny sposób zostanie podkreślony poprzez naturalność – fronty w naturalnych odcieniach drewna, z wyraźnymi słojami, będą się kojarzyć z wakacjami pod namiotem w bieszczadzkim czy nadmorskim lesie. Już samo to sprawi, że posiłek wyda się być smaczniejszy, a poranna kawa bardziej aromatyczna.