Bieszczady to nie tylko rozległe połoniny, ale i malownicze wzgórza, które otaczają Jezioro Solińskie. Ten sztuczny zbiornik, utworzony w latach 60. XX wieku poprzez spiętrzenie wód Sanu, stał się jednym z ważniejszych miejsc dla tych, którzy miłość do gór chcą pogodzić z chęcią wypoczynku nad wodą.
Najpopularniejsze letniska nad Jeziorem Solińskim
Wakacje nad Soliną stały się idealną receptą na urlop w Bieszczadach, w trakcie którego można wędrować po górach, zwiedzać ciekawe zabytki, a jednocześnie uprawiać sporty wodne. Tak szeroka oferta wypoczynku sprawiła, iż turystyka w tej części Podkarpacia stała się bardzo ważna, a dawne wsie bieszczadzkie przemieniły się w tętniące życiem letniska. Jednym z tych najpopularniejszych stał się Polańczyk, mogący się pochwalić tytułem uzdrowiska, na terenie którego nie brak i ośrodków wypoczynkowych, i ośrodków sportów wodnych. Dobrymi warunkami pobytu kusi Solina, znana z potężnej zapory, ciekawych ofert wypoczynku nie brak też w Myczkowcach oraz w innych wsiach leżących w rejonie jeziora. Każda z nich kusi wędkarzy i żeglarzy, każda przyciąga też amatorów plażowania. A co z miłośnikami zabytków i aktywnego wypoczynku? I dla nich w rejonie Jeziora Solińskiego nie zabraknie atrakcji.
Co warto zobaczyć w rejonie Jeziora Solińskiego?
Wypoczynek nad Soliną nie musi oznaczać lenistwa na plaży. Ciekawych obiektów oraz pieszych szlaków jest tu sporo, zatem i miłośnicy historii, i turyści przyrodnicy mogą tu miło spędzić wolny czas. Nie lada gratką może się okazać wizyta w Myczkowcach, w których czeka Muzeum Kultury Bojkowskiej oraz park z miniaturami bieszczadzkich cerkwi, nie lata gratką może stać się wycieczka po Ustrzykach Dolnych, znanych z muzeum przyrodniczego, skupionego na skarbach Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Rowerowe drezyny czekają w Uhercach Mineralnych, z kolei w Smolniku znajduje się jedna z najpiękniejszych drewnianych cerkwi w Bieszczadach, będąca cenną pamiątką po Bojkach oraz jednym z ciekawszych zabytków z listy UNESCO.
Kto chce lepiej poznać okolice Soliny, ten może wybrać się do Leska, znanego z pięknej synagogi i cmentarza żydowskiego, oraz do Baligrodu, na terenie którego zachowała się m.in. murowana cerkiew. Warto też odwiedzić Lutowiska oraz wybrać się na spacer po rezerwacie przyrody „Sine Wiry”. A kto chce poczuć magię tej krainy, ten może wybrać się na spacer po przyrodniczej ścieżce o nazwie „Zielone wzgórza nad Soliną”. Jest ona wyjątkowo ciekawą trasą dla tych, którzy cenią sobie piękne widoki i beztroski wypoczynek na łonie natury.