fabrykasilesia.pl

Budownictwo, wnętrza i nieruchomości

meble łazienkowe
Wnętrza

Jak wybrać meble łazienkowe?

Łazienka to miejsce, gdzie wcale nie muszą znajdować się tylko podstawowe przedmioty, jakimi są wanna lub prysznic, umywalka i toaleta. Jeśli wykażemy się kreatywnością i zaufamy swojej wyobraźni, z powodzeniem możemy przekształcić ją w pokój kąpielowy, który sprawi, że relaks w niej będzie prawdziwą przyjemnością. 

Od czego należy zacząć?

Do urządzenia naszej łazienki możemy wykorzystać wiele różnych rodzajów mebli łazienkowych. Jednak wybierając je, pamiętajmy, aby kierować się ogólnymi wskazówkami, które pozwolą nam jeszcze lepiej dopasować meble łazienkowe do przestrzeni i warunków, jakimi dysponujemy. 

Pierwszym etapem zazwyczaj jest zakup armatury. Następnie należy  rozlokować ją odpowiednio w pomieszczeniu. Dzięki temu będziemy w stanie w prawidłowy sposób określić, ile miejsca pozostaje nam do zagospodarowania i jaką przestrzeń mamy do wykorzystania. Na tym etapie wiemy już, gdzie będzie prysznic lub wanna w zależności od tego, na co się decydujemy. Następnym krokiem jest dokładne wymierzenie przestrzeni, jaka nam pozostała. Meble łazienkowe nie mogą zagracać pomieszczenia, szczególnie jeżeli dysponujemy jedynie niewielką łazienką. Dobrym sposobem jest wykorzystanie wszystkich wnęk i zaplanowanie wykorzystania tej przestrzeni na przykład jako miejsce do przechowywania. To w tym momencie powinniśmy również upewnić się, czy wszelkie elementy nie utrudniają korzystanie na przykład z pralki. 

Wybór pozostałych elementów

Równie ważne co wybór mebli łazienkowych jest dobranie odpowiedniej kolorystyki całej łazienki. Bardzo ważne jest to, aby ściany, podłoga i wyposażenie pasowały do siebie. Współgranie wszystkich trzech elementów gwarantuje nad udaną aranżację. Sprawę ułatwi wybranie przewodniej balety barw i maksymalnie jednego koloru, który będzie akcentem. Dopiero później możemy szukać odpowiednich dodatków właśnie na podstawie wcześniejszych ustaleń. Rynek oferuje szeroki wybór płytek, paneli oraz farb, więc znalezienie odpowiedniego koloru nie powinno stanowić dla nas wyzwania. 

Ponadto pamiętajmy również o tym, aby nasze meble łazienkowe wykonane były z materiałów, które dobrze sprawdzą się w tak specyficznych warunkach. Na rynku znajdziemy zarówno meble wykonane z metalu, szkła oraz drewna. Pamiętajmy więc, aby takie materiały były odpowiednio zabezpieczone na przykład odpowiednim lakierem, który uodparnia na działanie wody powierzchni drewnianych. Łazienki są pomieszczeniami, w których panuje duża wilgotność. Z tego powodu meble z płyty MDF powinny być pokryte lakierem poliuretanowym.