fabrykasilesia.pl

Budownictwo, wnętrza i nieruchomości

wspinaczka
Dom

Gdzie się wspinać na Śląsku?

Wbrew temu, co mogą sądzić osoby z różnych regionów Polski, w województwie śląskim są dobre warunki do uprawiania wspinaczki. W poniższym artykule dzielimy się miejscami, które są warte uwagi z perspektywy fanów tej górskiej aktywności.

Zaletą województwa śląskiego są fantastyczne warunki komunikacyjne — działa tu wiele firm oferujących wynajem autokarów — Będzin, Katowice, czy Gliwice, to  miasta, z których łatwo dostaniemy się w miejsca, gdzie każdy entuzjasta wspinaczki będzie mógł oddawać się swojemu hobby. 

Ścianki wspinaczkowe na terenie województwa Śląskiego

Zacznijmy od przedstawienia miejsc, gdzie można się wspinać na Śląsku, od ścianek zlokalizowanych w miastach. Jest ich naprawdę sporo.

Miejsca do wspinania w Katowicach

W stolicy Górnego Śląska działa kilka ścianek wspinaczkowych — m.in. w budynku Akademii Wychowania Fizycznego przy ulicy Raciborskiej. Mieszkańcy południowych dzielnic Katowic mogą wybrać się na ściankę znajdującą się w dzielnicy Ligota. Ta ścianka jest idealna dla osób początkujących — nie jest ona wysoka.

Miejsca do wspinania w Sosnowcu

W drugim co do wielkości mieście Aglomeracji Śląsko-Dąbrowskiej, jakim jest Sosnowiec, także można oddać się alpinistycznej pasji w miejskim wydaniu. W samym centrum znajduje się dobrze wyposażona ścianka wspinaczkowa przy ulicy Gabriela Narutowicza 51. 

Miejsca do wspinania w Gliwicach

Gliwice to kolejne miasto, w którym amatorzy wspinaczki mogą doskonalić swoje umiejętności w warunkach halowych. Działa tam ścianka znajdująca się przy ulicy Akademickiej 50 — dzięki lokalizacji każdy może z łatwością się tu dostać, bo obiekt jest zlokalizowany blisko centrum.

Miejsca do wspinaczki na Śląsku dla bardziej doświadczonych osób

Osoby, dla których ścianka wspinaczkowa jest niewystarczającym wyzwaniem, mogą poszukać miejsc na otwartym powietrzu, w których możliwa jest wspinaczka. Prawdziwą gratką są skały Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. 

Zamek w Ogrodzieńcu

Zamek w Ogrodzieńcu to świetne miejsce, aby spróbować wspinaczki w warunkach outdoorowych. Jego dużą zaletą jest możliwość wyboru szlaku dopasowanego do umiejętności. Nawet osoby początkujące znajdą tu fragmenty, na których będą mogły spróbować swoich sił.

Skały Rzędkowickie

Kolejnym punktem na wspinaczkowej mapie województwa śląskiego są Skały Rzędkowickie znajdujące się na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej w północnej części województwa. Miejsce to nie jest polecane jako cel pierwszych wypraw dla osób zaczynających przygodę ze wspinaczką. Jeśli nie czujemy się wystarczająco pewnie, możemy wybrać się tutaj z instruktorem. 

Okolica, w której położone są skały, jest naprawdę zjawiskowa — dzięki temu można swoją pasję alpinistyczną połączyć ze spędzaniem czasu w ładnym miejscu pod względem krajobrazu. 

Grzęda Mirowska

Grzęda Mirowska to urocze pasmo skalne znajdujące się pomiędzy dwoma zamkami — w Bobolicach i Mirowie. Wiele osób uważa to miejsce za prawdziwy raj dla lokalnych wspinaczy. Z pewnością warto tu zajrzeć. 

Na koniec trzeba jeszcze dodać, że o wiele atrakcyjniejsze pod względem warunków terenowych jest województwo małopolskie, w którym znajduje się naprawdę dużo miejsc będących idealnym celem wycieczek o charakterze wspinaczkowym. Na szczęście szlaki komunikacyjne w województwie śląskim pozwalają łatwo i szybko przemieścić się w ciekawe miejsca położone w Małopolsce.

Jak widać powyżej, województwo śląskie wbrew wielu opiniom, ma sporo do zaoferowania fanom wspinaczki. Skały tu zlokalizowane mogą być postrzegane jako świetny poligon alpinistyczny, który pozwoli się przygotować przed wyjściem w wyższe góry, np. Tatry.