fabrykasilesia.pl

Budownictwo, wnętrza i nieruchomości

farby do malowania drewna
Dom

Jak dobrać odpowiednie farby do malowania drewna?

Czasami zastanawiamy się czym pomalować drewno, jakiej użyć farby by nie odpryskiwała a równocześnie odpowiednio zabezpieczyła malowaną drewnianą powierzchnię. Co w taki przypadku sprawdzi się lepiej, czy farba, olej czy też lakierobejca?
Zawsze trzeba kierować się podstawową zasadą przy tego rodzaju wyborze. Produkt do malowania drewna, trzeba wybrać biorąc pod uwagę warunki, w jakich pomalowana rzecz czy przedmiot będzie się znajdował.

Wyroby drewniane na zewnątrz i do wewnątrz pomieszczenia

Na pewno fakt, czy chcemy pomalować drewniane wyroby, których miejsce będzie na zewnątrz czy wewnątrz ma bardzo duże znaczenie. Przedmioty wystawione na zewnątrz muszą charakteryzować się dużą odpornością na wszelkiego rodzaju warunki pogodowe, temperaturę i różnego rodzaju opady. Farby do malowania drewna, które narażone jest bezpośrednio na kontakt z warunkami atmosferycznymi, mają w swoim składzie specjalne impregnaty. Tak pomalowane drewniane przedmioty są odporne i nic im nie grozi. Jednak dodać trzeba, że w ogóle malowanie drewnianych przedmiotów znajdujących się na zewnątrz trzeba potraktować jak obowiązek. Takie rzeczy pomalowane po prostu zawsze muszą być, ponieważ nie jest to specjalnie dla ich urody, ale bardziej dla ich zabezpieczenia przed wilgocią i promieniami UV.
Dzięki konkretnej impregnacji przedmioty będą nas cieszyły przez długi czas. Co natomiast z drewnianymi rzeczami, które umieszczone są wewnątrz budynku czy też pomieszczenia?
Malowanie drewnianych mebli czy powierzchni znacznie wydłuża ich żywot. Błędem jest myśleć, że nie ma potrzeby malowania drewna, które ukryte jest przed wpływem warunków atmosferycznych. Dlatego też można je malować, ale może nie tak agresywnymi farbami lub lakierobejcami. W tym przypadku można zastosować proste farby do malowania drewna, które nie posiadają właściwości impregnacyjnych.

O co w tym chodzi?

Farby do malowania drewna pozostawiają na pomalowanej przestrzeni specjalną powłokę. W przypadku farb zabezpieczających powłoka jest grubsza, bardziej widoczna i lakierowana, w innym przypadku powłoka jest delikatna. Chroni ona drewniany produkt przed brudem, warunkami atmosferycznymi, przed wilgocią. Pozwala na proste i szybkie wyczyszczenia mebla czy innego przedmiotu. Powłoka po jakimś czasie ściera się, dlatego uważa się, że dobrze jest proces malowania powtórzyć za jakiś czas ponownie. Malowane drewno służyć będzie nam dłużej niż drewno pozostawione samo sobie, ponadto wygląda ładniej i jest zakonserwowane.