fabrykasilesia.pl

Budownictwo, wnętrza i nieruchomości

Systemy odwodnień liniowych
Budownictwo

Systemy odwodnień liniowych – czym są i jak je znaleźć?

Kałuże mają tę przykrą cechę, że gdy już się zjawią, na jakiś czas skazują nas na swoje towarzystwo. Musi minąć jakiś czas, nim wyschną w promieniach słońca albo nim woda powoli spłynie do jakiegoś ujścia albo wreszcie wsiąknie w kawałeczek pobliskiej gleby. Nie ma żadnej magicznej sztuczki, dzięki której głębokie kałuże znikałyby tak po prostu i w mgnieniu oka. Ale jest pewna sprytna sztuczka, dzięki której w ogóle się nie utworzą – i warto z niej skorzystać, jeśli ma się plan wyeliminować kałuże deszczówki ze swojego otoczenia.

Systemy odwodnień liniowych chętnie pomogą

Woda deszczowa, która zbiera się na powierzchni brukowanej albo w inny sposób utwardzonej drogi, naprawdę nie ma złych zamiarów – po prostu nie ma innego wyjścia, dosłownie. Właśnie dlatego, zapobieganie kałużom polega na przygotowaniu specjalnych, podziemnych dróg odwrotu dla deszczówki. Żeby stworzyć taką konstrukcję, trzeba skorzystać z gotowych, specjalnie do tego celu opracowanych rozwiązań budowlanych. Trzeba stworzyć sieć kanałów, które pobiegną tuż pod powierzchnią ziemi i pobiegną tam, gdzie woda będzie mogła sobie spokojnie spłynąć, nie wadząc nikomu.

Systemy odwodnień liniowych to konstrukcje, które nie są tak skomplikowane, jak mogło by się z pozoru wydawać. To odpowiednio ułożone korytka, połączone bezpośrednio ze sobą albo spotykające się dzięki studzienkom. A mimo wszystko, odwiedzając strony firm, które produkując i sprzedają takie części, można poczuć się zagubionym. A to dlatego, że odwodnienia są produkowane z różnych materiałów. Mogą być wykonane z betonu, polimerobetonu albo z tworzywa sztucznego – wszystkie świetnie wypełnią swoje zadanie, ale w nieco innych okolicznościach, a innych przestrzeniach. Ponieważ sieć tych podziemnych kanałów drenuje teren, po którym wciąż ktoś się przemieszcza, trzeba się upewnić że ścianki korytek i studzienek utrzymają ciężary przetaczające się po ulicy, chodniku czy placu. Tam, gdzie obciążenia są nieduże, na przykład na prywatnych posesjach, na przydomowym podjeździe, wystarczą odwodnienia z tworzyw sztucznych. Ale już na publicznej drodze, którą codziennie przejeżdżają nawet setki samochodów, na deptakach po których codziennie spacerują tłumy ludzi – tam już lepiej sprawdzi się beton albo i polimerobeton. Każde odwodnienie wyprosi deszczówkę, ale trzeba umiejętnie dobrać typ materiałów budowlanych, a także wybrać właściwe rozmiary korytek i studzienek. Na szczęście wszystko można planować na spokojnie i w dowolnym miejscu, bo współcześni producenci często udostępniają szczegółowe dane o swoich asortymentach w Internecie.