Strona główna
Budownictwo
Tutaj jesteś

Systemy odwodnień liniowych – czym są i jak je znaleźć?

13 kwietnia 2021 Systemy odwodnień liniowych

Kałuże mają tę przykrą cechę, że gdy już się zjawią, na jakiś czas skazują nas na swoje towarzystwo. Musi minąć jakiś czas, nim wyschną w promieniach słońca albo nim woda powoli spłynie do jakiegoś ujścia albo wreszcie wsiąknie w kawałeczek pobliskiej gleby. Nie ma żadnej magicznej sztuczki, dzięki której głębokie kałuże znikałyby tak po prostu i w mgnieniu oka. Ale jest pewna sprytna sztuczka, dzięki której w ogóle się nie utworzą – i warto z niej skorzystać, jeśli ma się plan wyeliminować kałuże deszczówki ze swojego otoczenia.

Systemy odwodnień liniowych chętnie pomogą

Woda deszczowa, która zbiera się na powierzchni brukowanej albo w inny sposób utwardzonej drogi, naprawdę nie ma złych zamiarów – po prostu nie ma innego wyjścia, dosłownie. Właśnie dlatego, zapobieganie kałużom polega na przygotowaniu specjalnych, podziemnych dróg odwrotu dla deszczówki. Żeby stworzyć taką konstrukcję, trzeba skorzystać z gotowych, specjalnie do tego celu opracowanych rozwiązań budowlanych. Trzeba stworzyć sieć kanałów, które pobiegną tuż pod powierzchnią ziemi i pobiegną tam, gdzie woda będzie mogła sobie spokojnie spłynąć, nie wadząc nikomu.

Systemy odwodnień liniowych to konstrukcje, które nie są tak skomplikowane, jak mogło by się z pozoru wydawać. To odpowiednio ułożone korytka, połączone bezpośrednio ze sobą albo spotykające się dzięki studzienkom. A mimo wszystko, odwiedzając strony firm, które produkując i sprzedają takie części, można poczuć się zagubionym. A to dlatego, że odwodnienia są produkowane z różnych materiałów. Mogą być wykonane z betonu, polimerobetonu albo z tworzywa sztucznego – wszystkie świetnie wypełnią swoje zadanie, ale w nieco innych okolicznościach, a innych przestrzeniach. Ponieważ sieć tych podziemnych kanałów drenuje teren, po którym wciąż ktoś się przemieszcza, trzeba się upewnić że ścianki korytek i studzienek utrzymają ciężary przetaczające się po ulicy, chodniku czy placu. Tam, gdzie obciążenia są nieduże, na przykład na prywatnych posesjach, na przydomowym podjeździe, wystarczą odwodnienia z tworzyw sztucznych. Ale już na publicznej drodze, którą codziennie przejeżdżają nawet setki samochodów, na deptakach po których codziennie spacerują tłumy ludzi – tam już lepiej sprawdzi się beton albo i polimerobeton. Każde odwodnienie wyprosi deszczówkę, ale trzeba umiejętnie dobrać typ materiałów budowlanych, a także wybrać właściwe rozmiary korytek i studzienek. Na szczęście wszystko można planować na spokojnie i w dowolnym miejscu, bo współcześni producenci często udostępniają szczegółowe dane o swoich asortymentach w Internecie.

Redakcja fabrykasilesia.pl

Budujemy codzienność z pasją – od solidnych fundamentów i pięknych wnętrz po zielone ogrody i chwile relaksu w podróży. Nasz doświadczony zespół dzieli się rzetelną wiedzą z zakresu budownictwa, aranżacji i stylu życia, wspierając świadome wybory na każdym etapie.

Może Cię również zainteresować

Potrzebujesz więcej informacji?