fabrykasilesia.pl

Budownictwo, wnętrza i nieruchomości

domek angielski
Budownictwo

Domek angielski – wady i zalety

Domki angielski i holenderskie cieszą się coraz większą popularnością wśród Polaków. Jest to ciekawa alternatywa dla przyczepy kampingowej i kampera. Jeżeli do tego lubimy otaczać się przyrodą i odpoczywać z dala od miasta to zakup takiego domku będzie świetnym pomysłem. Zatem jakie są wady i zalety domków mobilnych?

Zalety domków mobilnych

Coraz więcej osób marzy o zakupie domków angielskiego lub holenderskiego. Ich dużym plusem jest stosunkowo niska cena. Jest ona uzależniona od tego, czy chcemy zakupić domek nowy, czy używany. Nowy domek to wydatek w okolicach 60 tysięcy złotych, natomiast używane są dużo tańsze – oscylują już w granicach 15 tysięcy złotych. Są dużo większe niż przyczepy kampingowe. Domek angielski i holenderski ma zazwyczaj powierzchnię 20-40 metrów kwadratowych. Możemy też sami złożyć zamówienie na taki domek. Istnieją firmy, które zajmują się wykonywaniem takich projektów. Także w niskiej cenie możemy zakupić dość dużą powierzchnię do zamieszkania. Cena też będzie uzależniona od tego, czy zdecydujemy się na domek całoroczny, czy sezonowy. Domki sezonowe nie posiadają ogrzewania. Natomiast domki całoroczne są lepiej izolowane oraz mają ogrzewanie elektryczne lub gazowe. Drugą ich zaletą jest mobilność. Większość domków posiada kółka, dlatego bez problemu możemy go przemieścić w inne miejsce. Na postawienie domku mobilnego nie potrzebujemy pozwolenia – musimy tylko pamiętać o złożeniu zawiadomienia do urzędu. „Pozwolenia na budowę nie wymagają obiekty wolnostojące, parterowe, której powierzchnia nie przekracza 35 mkw”. Natomiast domki mobilne nie mogą się poruszać po drogach publicznych – można je przewozić jedynie na lawecie. Kupując domek angielski warto też sprawdzić, czy jest on już umeblowany i gotowy do zamieszkania.

Wady domków angielskich

Zanim zdecydujemy się na zakup domku mobilnego, należy zwrócić uwagę na jego wykonanie. Materiały z jakich został wykonany nie mogą być podatne na korozję i uszkodzenia. Również bardzo ważna jest odpowiednia izolacja, by w lecie nie było nam za gorąco, a w zimie za zimno. Dlatego przez zakupem domku warto go obejrzeć nie tylko wewnątrz ale też zewnątrz. Oczywiście wszelkie instalacje elektryczne i gazowe powinny też zostać przetestowane przed zakupem. Do wad możemy też zaliczyć konieczność posiadania lub dzierżawienia działki. Domku nie możemy podpiąć do samochodu w celu jego przemieszenia. Zajmują się tym specjalistyczne firmy, ponieważ takim domkiem nie możemy się poruszać po drogach publicznych.