fabrykasilesia.pl

Budownictwo, wnętrza i nieruchomości

donice ceramiczne
Ogród

Donice ceramiczne – wady i zalety

Donice ceramiczne stają się na powrót coraz częściej wykorzystywane. Coraz szersze grono osób zdaje sobie również sprawę z ich niewątpliwych atutów. Łatwo można je aranżować, dodatkowo są trwałe i mogą służyć nam przez wiele lat. Rośliny mają w nich dobre warunki i łatwo rosną. Jeszcze nie tak dawno temu donice ceramiczne straciły na popularności przez produkowane na skalę masową doniczki z tworzyw sztucznych. Postrzegano je więc jako element stary oraz niemodny. Na szczęście trend wykorzystywania ceramiki w pomieszczeniach powraca i ma się całkiem nieźle. Aktualnie asortyment produktów ceramicznych ciągle się powiększa i możemy wybrać nie tylko tradycyjne formy, ale także nowoczesne. Donice ceramiczne na dodatek posiadają wiele zalet, z których nie każdy zdaje sobie sprawę. 

Zalety i wady donic ceramicznych

Donice ceramiczne pozytywnie wpływają na roślinę zarówno w uprawie doniczkowej  w domu, na balkonie lub tarasie, ale również w ogrodzie. Zalety ich wykorzystania to między innymi: 

– chronią przed przegrzaniem korzeni rośliny oraz trzymają wilgoć i zapobiegają nadmiernemu wysychaniu podłoża w czasie upałów, 
– w niewielkim stopniu chronią roślinę przed zimnem, 
– są bardzo stabilne termicznie oraz dobrze utrzymują wilgoć. 

Pamiętajmy o tym, że każda donica również ceramiczna musi posiadać na dnie otwory, przez które będzie mógł wypłynąć nadmiar wody po podlaniu. Jeśli nie ma ich w donicach, które zakupiliśmy, możemy zrobić je samodzielnie. Jest to bardzo ważne, ponieważ w przeciwnym razie korzenie rośliny zaczną gnić z nadmiaru wilgoci i w efekcie doprowadzimy do jej śmierci. Jeśli jednak wykonanie otworów w naszej donicy może wiązać się z jej uszkodzeniem, traktujmy ją jako osłonkę. 

Ceramika jest dużo cięższa od doniczek, które wykonane zostały z tworzyw sztucznych. Jest to zarówno zaleta jak i wada. Zmniejsza się bowiem możliwość przewrócenia donicy przez silny wiatr jeśli nasza roślina umiejscowiona jest na dworze, jednak samo przesadzanie jej i przenoszenie może być dla nas bardzo kłopotliwe i wiązać się z dużym wysiłkiem. 

O czym warto pamiętać przed zakupem?

Jeśli nasze donice ceramiczne mają stać na zewnątrz, należy sprawdzić ich wytrzymałość na niskie temperatury. Poza tym warto zaznajomić się z tym jak bardzo są one odporne na ścieranie oraz działanie środków chemicznych, które czasami stosujemy. Pamiętajmy, że niestety donice ceramiczne nie należą do materiałów, które są szczególnie odporne na uszkodzenia mechaniczne, dlatego uważajmy na nie przy przesadzaniu roślin.