Szczelność okien i drzwi to coś, na co zwracamy szczególną uwagę podczas prac wykończeniowych w domu. To ważny aspekt, który pozwala nam nie tylko zaoszczędzić na ogrzewaniu, ale również daje komfort, niezależnie od warunków atmosferycznych panujących na zewnątrz. Nie oznacza to jednak, że materiały, z których wykonujemy izolację, powinny być całkowicie nieprzepuszczalne. Czym jest opór dyfuzyjny? Jak powinno się go rozkładać i jakie znaczenie ma dobrze wykonany ciepły montaż?
Czym jest opór dyfuzyjny?
Aby uniknąć wilgoci w domu, należy wykonać izolację przy wykorzystaniu materiałów o odpowiednim poziomie oporu dyfuzyjnego. Czym jest i dlaczego odgrywa tak ważną rolę?
Opór dyfuzyjny jest parametrem, za pomocą którego możemy określić poziom zatrzymywania pary wodnej przez dany materiał. Opór ten jest odwrotnie proporcjonalny do paroprzepuszczalności.
Montaż warstwowy wyróżnia trzy warstwy, a opór dyfuzyjny w każdej z nich jest nieco inny. Warstwa zewnętrzna powinna cechować się paroprzepuszczalnością – dzięki temu woda może być odparowana i nie przeniknie do złącza. W przypadku warstwy środkowej opór dyfuzyjny może być nieco większy. Warstwa wewnętrzna, czyli ta od strony pomieszczenia, musi posiadać najwyższy opór dyfuzyjny, przewyższający ten w warstwie środkowej. Pozwala to na regulację przepływu pary wodnej ze środka na zewnątrz.
Całkowita nieprzepuszczalność nie jest właściwą drogą
Zastosowanie materiałów o maksymalnym poziomie oporu dyfuzyjnego nie jest odpowiednim rozwiązaniem. Wbrew temu, co mogłoby się wydawać, wcale nie gwarantuje to pełnej i maksymalnej ochrony przed wilgocią. Materiały, które nie przepuszczają pary wodnej, nie mogą być bowiem stosowane na zewnątrz, ponieważ spływająca do szczelin woda nie ma możliwości odparowania. Co za tym idzie, wnika w ściany, a to skutkuje zawilgoceniem i zniszczeniem pianki montażowej.
Ciepły montaż okien czyni cuda… jeśli jest dobrze wykonany
Montaż warstwowy, potocznie nazywany ciepłym, może znacząco wpłynąć na nasz komfort. Musi jednak zostać właściwie wykonany, a do tego procesu należy wykorzystać dobre, solidne materiały. Jeżeli jednak wykonamy ciepły montaż w sposób prawidłowy, będziemy cieszyć się jego trwałością przez długi czas. Warto więc prześledzić, jak należy się do tego zabrać.
Wielką zaletą takiego rodzaju montażu jest jego wytrzymałość. To nie jest rozwiązanie na chwilę, a na lata, dzięki czemu pożegnamy się ze zmartwieniami dotyczącymi nieszczelności na długi czas. Wspominając o plusach, warto pochylić się również nad kompleksową ochroną: ta metoda to bowiem nie tylko gwarancja ochrony termicznej, ale i akustycznej. Rozwiązanie to zapewnia nam również wysoki poziom estetyki.
Montaż warstwowy zapobiega wykraplaniu się wilgoci w ościeżu. Dzięki temu nie musimy obawiać się rozwoju pleśni, która mogłaby odbić się negatywnie na naszym zdrowiu. Taki stan rzeczy jest zasługą zróżnicowanego oporu dyfuzyjnego, dopasowanego indywidualnie do każdej z trzech warstw.