fabrykasilesia.pl

Budownictwo, wnętrza i nieruchomości

miasto stu mostów
Lifestyle

Wrocław: miasto stu mostów i jego skarby

Wrocław ma się czym pochwalić, a wycieczki po jego terenie mogą się dla wielu z nas okazać wspaniałą przygodą. Co warto zobaczyć na terenie tego miasta? Jakimi skarbami może nas oczarować stolica Dolnego Śląska?

Najpiękniejsze mosty Wrocławia

Wrocław powstawał na licznych wyspach, które otaczały wody Odry, jej stare koryta oraz liczne rzeki, które w rejonie miasta łączą się z Odrą. Choć wiele wysp (jak Ostrów Tumski) straciło swój wyspiarski charakter wraz z rozbudową miasta, do dziś Wrocław poprzecinany jest licznymi rzekami. Aby móc spokojnie przemieszczać się po mieście, niezbędne stało się zbudowanie wielu mostów oraz kładek. Efekt? Wrocław stał się znany jako „miasto stu mostów”, choć w rzeczywistości jest ich nieco więcej. Nie brak wśród nich cennych zabytków oraz architektonicznych perełek, którym turyści zwiedzający stolice Dolnego Śląska bardzo chętnie poświęcają swój czas. Most Tumski, ozdobiony licznymi kłódkami, stał się turystyczną wizytówką miasta, Wielkie wrażenie robi też Most Zwierzyniecki oraz Most Grunwaldzki.

Czym jeszcze zachwyca Wrocław?

Spacery po tak pięknym mieście, jakim jest Wrocław, mogą nam dostarczyć niezapomnianych wrażeń, a zabytkowe mosty nie są jedynymi atrakcjami, z jakimi można się tu spotkać. W tym mieście z cennymi perełkami dawnej architektury możemy się przecież spotkać niemal na każdym kroku. Zabudowa Ostrowa Tumskiego, nad którym dumnie wznoszą się wieże katedry św. Jana Chrzciciela, rynek z gotycko-renesansowym ratuszem i tak pięknymi kamienicami, jak Jaś, Małgosia i kamienica Pod Siedmioma Elektorami – oto kolejne atrakcje, dzięki którym wizyta w tym mieście stanie się dla każdego z nas wspaniałą przygodą. Spacer po Starych Jatkach, wizyta w kościele garnizonowym – oto kolejne sposoby na spędzenie wolnego czasu w tym mieście.

Wrocław może się też pochwalić ciekawymi muzeami, w gronie których wyróżnia się Panorama Racławicka. Warto też zajrzeć do Muzeum Pana Tadeusza oraz do Głównego Gmachu Uniwersytetu Wrocławskiego – barokowej budowli, której wnętrza do dziś zachwycają polichromiami oraz bogatą dekoracją rzeźbiarską. Warto też odwiedzić Hydropolis – interaktywne centrum nauki, w którym skupiono się na wodzie i jej roli w życiu człowieka. I tu nie brak odniesień do Odry oraz tego, jaki wpływ na życie mieszkańców stolicy Dolnego Śląska ma ta rzeka.

Wrocław, nazywany często „Wenecją Północy” i „miastem stu mostów”, może każdego z nas oczarować swym pięknem. Wspaniałych budowli na jego terenie nie brakuje, a liczne muzea i malownicze zakątki sprawiają, iż każdy turysta znajdzie tu dla siebie coś ciekawego.