fabrykasilesia.pl

Budownictwo, wnętrza i nieruchomości

kawa
Lifestyle

Co świadczy o wysokiej jakości kawy?

Wiele osób nie wyobraża sobie rozpoczęcia swojego dnia od filiżanki ulubionej kawy. Aby miała ona jak najlepszy smak oraz działała pobudzająco, konieczna jest jej wysoka jakość. Dowiedz się, co o niej świadczy i sprawdź, na co zwracać uwagę w trakcie wyboru mieszanki dla siebie. 

Przygotowanie kawy w domu – codzienny rytuał

Parzenie kawy w domu nie należy do trudnych czynności. W zależności od preferencji można zdecydować się na różne metody przygotowywania napoju. Każdy z nich różni się przede wszystkim sposobem filtrowania zmielonych ziaren. Do tego wykorzystywane są przeróżne urządzenia. Wyróżnia się między innymi takie sprzęty, jak:

  • aeropress,
  • kawiarka,
  • drip,
  • chemex,
  • frenchpress.

Warto podkreślić, iż najlepszy napar można uzyskać za pomocą świeżych mieszanek. Kawa ziarnista rozdrobniona tuż przed parzeniem pozwala wydobyć maksimum aromatu i smaku. 

Kawa ziarnista wysokiej jakości – jak ją znaleźć?

To, jaki napój pobudzający ostatecznie przyrządzi się w domu, jest zależne od jakości wykorzystanych ziaren. Dobrze, jeśli jest ona jak najwyższa. Wyselekcjonowane produkty charakteryzują się kilkoma ważnymi czynnikami, podnoszącymi klasę kawy. 

Gatunek kawy

Na polskim rynku wyróżnia się dwa najbardziej popularne rodzaje ziaren: Arabikę i Robustę. Różnią się one ze względu na intensywność pobudzenia. Pierwsza mieszanka polecana jest tym, którzy preferują delikatniejsze smaki. Druga natomiast doskonale sprawdzi się w przypadku miłośników sporej zawartości kofeiny. 

Rodzaj mieszanki

Kawa pakowana jest zazwyczaj bezpośrednio u producenta. Warto zwrócić uwagę na sposób przygotowywania mieszanek. Dobrze, jeśli ziarna sprowadzane są wyłącznie ze sprawdzonych plantacji. Ważny jest również sposób wydobywania aromatu z substancji. 

Stopień palenia ziaren

Istotną kwestią, która ma ogromny wpływ na smak napoju pobudzającego, jest stopień palenia ziaren. Jasne wykorzystuje się głównie do parzenia przelewowego, ponieważ uwydatnia ono głęboki aromat i nie przykrywa naturalnego smaku. Palenie średnie jest najbardziej popularne wśród mieszanek kawowych, nadaje równowagę aromatu i posmak karmelu czy gorzkiej czekolady. Ciemno palone ziarna przypadną do gustu miłośnikom mocnej kawy, takie blendy najchętniej wykorzystuje się do przygotowywania espresso.


Wybór kawy nie jest tak prosty, jak może się wydawać. Wyżej wymienione czynniki mają niezwykły wpływ na to, jaki aromat i smak uzyska się w trakcie parzenia napoju. Dobrze jest znaleźć taki sklep, który w ofercie posiada wyłącznie najwyższej jakości mieszanki. Jednym z nich jest Cafe Silesia. Doświadczeni doradcy z chęcią dobiorą odpowiedni gatunek ziaren do preferencji klienta.