fabrykasilesia.pl

Budownictwo, wnętrza i nieruchomości

płot murowany
Ogród

Plot murowny, z paneli czy siatki – który sprawdzi się najlepiej

Kupując działkę budowlaną zwykle prędzej czy później chcemy ją ogrodzić. Na czas budowy niektórzy wybierają ogrodzenie tymczasowe. Warto jednak już na tym etapie zastanowić się, jaki rodzaj płotu będzie najbardziej odpowiedni.

Najczęściej stosowane rodzaje płotów

Budowa ogrodzenie do tanich nie należy, dlatego przed wyborem najbardziej odpowiadającego nam rozwiązania warto przejrzeć dostępne opcje. A rynek ogrodzeń ma sporo do zaoferowania, od gotowych rozwiązań systemowych, po wręcz artystyczne prace wykonywane przez kowali. Te ostatnie z uwagi na niepowtarzalność i pracochłonność są niezwykle drogie.

Z ekonomicznego punktu widzenia lepiej wybierać płoty wykonywane z gotowych elementów, z mniejszą lub większą możliwością personalizacji. Takie rozwiązania są niezwykle popularne na rynku, nie tylko ze względu na cenę, ale i dostępność. Wbrew pozorom opcji jest sporo: płot murowany, z paneli betonowych, drewnianych lub stalowych, czy chociażby płot z siatki.

Przeglądając dostępne technologie wykonania płotu warto pomyśleć nie tylko o względach estetycznych, ale również o trwałości i częstotliwości późniejszej konserwacji. Jeżeli chodzi o trwałość najsłabiej wypada drewno, taki plot też zwykle najczęściej trzeba konserwować. Po przeciwnej stronie jest płot z siatki, zwłaszcza powlekanej. Praktycznie nie wymaga konserwacji, ale ma najsłabsze walory estetyczne.

Płot murowany- niezwykle elastyczne rozwiązanie

Płoty murowane od lat cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. Ich kluczową zaletą jest trwałości, ale też łatwość dopasowania pod konkretną koncepcję estetyczną. Mogą być wykonane zarówno z cegieł, klinkieru jaki i betonowych lub silikatowych bloczków. Taki płot można też wykonać bardzo tradycyjnie, z różnego rodzaju kamieni. W zależności od zastosowanego materiału możemy liczyć na nieco inny efekt wizualny.

Płot murowany będzie najbardziej trwały gdy zostanie wykonany z kamienia, tu szczególnie cenione są takie materiały jak granit, bazalt, sjenitu, porfiru czy kwarcytu. Do mniej trwałych, ale cenionych za wygląd należą płoty wykonane z wapienia i piaskownica. Nowoczesny charakter płotu murowanego uzyskamy dzięki bloczkom betonowym lub silikatowym. Te drugie mają jeszcze dodatkowe zalety, sa stosunkowo lekkie, łatwo się je układa, a w efekcie dają jeszcze dodatkową ochronę akustyczną.

Jeszcze jedną zaletą płotów murowanych jest fakt, że można je łatwo łączyć z elementami z metalu lub drewna. I to nie tylko na bramie czy furtce, ale także wzdłuż płotu, chociażby po to by nadać konstrukcji lekkości.