Wybór kwiatów ogrodowych wieloletnich długo kwitnących powoduje, że możemy cieszyć się barwnymi rabatami niemal przez cały rok. Praktycznie od wiosny do jesieni. Dodatkowo są one łatwe w pielęgnacji i nie jest wymagane od nas sadzenie co roku nowych roślin.
Kwiaty ogrodowe wieloletnie
Kwiaty wieloletnie inaczej nazywane są bylinami. Oznacza to, że wydają one kwiaty przez więcej niż dwa lata pod rząd. W efekcie bylina, którą raz posadzimy, cieszy nas przez kilka lat z rzędu i jest łatwą w utrzymaniu ozdobą. Nie dość, że cieszą one oko przez całe lato, to dodatkowo ich kwiaty mogą pojawić się już na wiosnę i cieszyć nas aż do wczesnej jesieni. Czasem nawet, aż do pierwszych przymrozków. Co ważne szeroki wybór bylin powoduje, że możemy swobodnie dobrać je do stanowiska i nasłonecznienia, jakie posiadamy oraz do typu i żyzności gleby. Bez problemu znajdziemy rośliny, które przyjmą się zarówno na glebach wilgotnych jak i suchych.
Kwiaty ogrodowe wieloletnie – stanowiska słoneczne
1. Posłonek ogrodowy – swoje kwitnienie zaczyna już w maju i trwa ono aż do końca sierpnia. Dobrze poradzi sobie na stanowiskach słonecznych, skarpach oraz ogrodach skalnych. Nie przeszkadzają mu ubogie gleby oraz brak wody. W zależności od odmiany możemy wybrać kwiaty żółte, różowe z pomarańczowym środkiem lub białe.
2. Trytoma groniasta – jest to bylina, która kwitnie od czerwca do września. Charakteryzuje się żółtymi kwiatami zdobiącymi sztywną wysoką łodygę. W jej przypadku stanowisko słoneczne jest wymagane, a odpowiednia gleba to taka, która jest żyzna, próchnicza oraz lekko kwaśna. Pamiętajmy, aby odpowiednio zadbać o nią na zimę i okryć warstwą ściółki.
3. Liatra kłosowa – jej elementem charakterystycznym są podłużne kwiatostany, które umiejscowione są na długich i wąskich łodygach. Spotkamy ją w kolorze fioletowym, różowym oraz białym. Nie jest to kwiat wymagający, poleca się dla niego stanowiska słoneczne o średnio wilgotnej glebie.
Kwiaty ogrodowe wieloletnie – stanowiska cieniste
1. Bodziszek rozłogowy – kwitnie od czerwca do sierpnia i fantastycznie sprawdza się jako roślina okrywowa. Jego kwiaty są fioletowe lub purpurowe w zależności od odmiany. Lubuje się w cieniu oraz średnio żyznej, oraz wilgotnej glebie.
2. Tojeść kropkowana – charakteryzuje się żółtymi kwiatami o delikatnym zapachu, których widokiem możemy zachwycać się od czerwca do sierpnia. Poradzi sobie na glebach wilgotnych oraz umiejscowiona w cieniu. Poleca się ją do sadzenia w okolicy oczka wodnego.