fabrykasilesia.pl

Budownictwo, wnętrza i nieruchomości

Ogród

Jak zaprojektować ogród do aktywnego wypoczynku?

Projektowanie ogrodów jest wyjątkowo rozbudowaną dziedziną, wymagającą szerokiej wiedzy i doświadczenia. Jednak bez względu na to, czy chcesz rozplanować swoją zieloną przestrzeń samodzielnie, czy też zlecasz to zadanie profesjonalistom, możesz uwzględnić w niej miejsce na aktywny wypoczynek. Dzięki temu Twój ogród może stać się funkcjonalny pod każdym kątem. Jak tego dokonać?

Nawet mały ogród może mieć funkcjonalne strefy

Każdy ogródek, nawet ten o niewielkiej powierzchni warto podzielić na strefy o określonej funkcjonalności. Nie musi być to fizyczny podział, a jedynie umowny, gdzie poszczególne przestrzenie różnią się na przykład nasadzeniami, wykończeniem nawierzchni, zastosowanymi elementami małej architektury. W ogrodzie mogą znajdować się przestrzenie dedykowane do:

  • uprawy roślin jadalnych – ogród warzywny, owocowy,
  • uprawy roślin dekoracyjnych,
  • wypoczynku, spożywania posiłków,
  • przyrządzania posiłków – grill, wędzarnia, palenisko,
  • zabawy – strefa dla dzieci,
  • aktywności fizycznej – sportu i innych form regularnego ruchu.

Nawet niewielki trawnik o wymiarach zaledwie kilku metrów kwadratowych przeznaczony na aktywność fizyczną będzie dobry, podobnie jak fragment tarasu, gdzie zmieści się na przykład mata do jogi dla dorosłych czy przestrzeń na ćwiczenia hula hop dla dzieci. Dysponując większą przestrzenią, automatycznie potencjał rośnie, dając szansę na wiele różnych aktywności na jednym obszarze.

Możliwości przestronnego przydomowego ogródka

Jeżeli powierzchnia ogrodu jest duża, rzędu nawet kilku-kilkunastu arów, szanse na zorganizowanie świetnej przestrzeni do zabaw i uprawiania sportu są znacznie większe. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby w sytuacji gdy jesteś wielbicielem określonej dziedziny sportów drużynowych, stworzyć własny fragment boiska – z bramką, koszem czy innymi elementami. W dużym ogrodzie można pokusić się o wybudowanie lub zainstalowanie basenu, stworzenia przestrzeni do gier zręcznościowych, miejsca na stół do ping-ponga. W przypadku aktywności z dziećmi wspólne zaplanowanie i stworzenie przydomowego placu zabaw albo innych części architektury ogrodowej może być świetnym pomysłem.

Elementy małej architektury ogrodowej

Ciekawe podejście do tematu sportu w ogrodzie to wykorzystanie części architektury ogrodowej. Miłośnicy futbolu mogą stworzyć ogrodową bramkę, niekoniecznie korzystając z gotowych zestawów. Podobnym wyzwaniem dla małych i dużych majsterkowiczów będą inne propozycje. Ogródkowy tor przeszkód dla dzieci, ale i dorosłych lubiących tego typu rozrywki to całkiem oryginalne rozwiązanie. Dobry pomysł to także stworzenie strefy zabaw dla dzieci, która będzie obejmowała różnorodne aktywności. Jeżeli budżet na to pozwala, można połączyć domek dla dzieci z zestawem huśtawek, liną albo ścianką do wspinaczki czy zjeżdżalnią, także wodną.

Bez względu na wielkość i aktualny stan ogrodu, zawsze można dostosować go do potrzeb aktywnych osób. To zdrowe podejście pozwalające korzystać z ruchu na świeżym powietrzu nawet w sytuacji ograniczonego czasu czy możliwości.