fabrykasilesia.pl

Budownictwo, wnętrza i nieruchomości

rodzaje listew przypodłogowych
Budownictwo

Jak wybierać rodzaje listew przypodłogowych?

Podczas wybierania podłogi w sklepie nie można skupiać się tylko na niej, czyli na jej kolorze, czy też typie. Równie dużą uwagę należy przyłożyć do tego, jakie razem z nią mają być użyte listwy przypodłogowe. Czym one są, oraz jakie są ich najpopularniejsze rodzaje?

Czym są listwy przypodłogowe?

Żeby móc poprawnie określić to, jakie są rodzaje listew przypodłogowych i czym się pomiędzy sobą różnią, najpierw trzeba dokładnie dowiedzieć się tego, czym one tak naprawdę są. A jest to specjalny element, głównie dekoracyjny, który montowany jest na ścianie, na jej styku z podłogą. To jest ten doskonale wszystkim znany dodatek, który wystaje ponad podłogę na około 10 centymetrów na ścianie. Celem tego elementu jest oczywiście ochronienie ściany przed uderzeniami np. odkurzacza, lecz również co bardzo ważne, zasłonięcie szczeliny dylatacyjnej. Jest to specjalnie pozostawiona około centymetrowa szpara pomiędzy podłogą a ściana, której celem jest zapewnienie podłodze odpowiedniej ilości miejsca do pracowania. Co prawda musi się ona tam znaleźć, lecz niestety jest miejscem, gdzie zbiera się ogromna ilość brudu, a także zwyczajnie niezbyt ładnie wygląda.

Rodzaje listew przypodłogowych

W jaki sposób powinno się wybierać listwy przypodłogowe? Czym się cechują poszczególne jej rodzaje? Oczywiście można by wymieniać listwy po tym, jak się prezentują, jakie mają elementy dekoracyjne, czy też, jakie są ich kolory oraz faktury, lecz jest to sprawa zdecydowanie najmniej istotna. Tą najbardziej poważną z wielu powodów kwestią jest to, z jakiego dane listy są wykonane materiału.
Jeśli komuś zależy na tym, aby posiadać w domu możliwie jak najlepsze, czyli najmocniejsze i najładniejsze listwy, zdecydowanie powinna ta osoba zainteresować się listwami drewnianymi. Drewno pasuje rewelacyjnie do każdego pomieszczenia, nadając mu ciepła i naturalnego charakteru. Niestety jest to również listwa zdecydowanie najdroższa, a co równie ważne, także niezbyt wygodna w codziennym używaniu, ponieważ wymaga dość dużej troski i częstej konserwacji.
Powyższe kłopoty z drewnianymi listwami przypodłogowymi powodują, że bardzo dużo zwolenników posiadają listwy wykonane z MDF. Jest to materiał o wiele tańszy niż drewno, a co ważne, równie ładny. Bardzo łatwo się go nakłada na ścianie, ponieważ cechuje się naturalną elastycznością, więc możliwe jest położenie go nawet na lekkich łukach na ścianie pokoju. Rzecz jasna nie wymaga żadnej konserwacji i można go bez przeszkód używać w dosłownie każdych warunkach.