W różnych gałęziach przemysłu konieczne jest obrabianie metalowych elementów o różnych kształtach. Zastanawiasz się, w jaki sposób można skrawać nawet najtwardsze materiały? Jedną z najpopularniejszych technik jest frezowanie. Ta metoda wymaga jednak odpowiednich umiejętności i doświadczenia. Dowiedz się, jak przebiega obróbka stali poprzez frezowanie.
Frezowanie metalu – co warto wiedzieć?
Do skrawania metalowych elementów konieczne jest użycie specjalnych narzędzi. Maszyny do frezowania wbijają się w materiał i usuwają wióry o pożądanej grubości. Co ciekawe, ta technika sprawdza się doskonale nie tylko w przypadku metali, ale także drewna czy innych tworzyw. Oczywiście w zależności o rodzaju przedmiotu trzeba użyć odpowiedniego urządzenia. Wybrać trzeba też jedną z dwóch metod skrawania – przeciwbieżną lub współbieżną.
Urządzenia do frezowania – jakie wybrać?
Użycie odpowiednich narzędzi ma ogromne znaczenie, ponieważ wpływa bezpośrednio na efekt obróbki. Maszyny przeznaczone do skrawania metali nazywane są frezarkami. Specjalistyczne, nowoczesne sprzęty tego typu umożliwiają przygotowanie detali o skomplikowanych kształtach. Wykorzystują dedykowane oprogramowanie i mają zazwyczaj kilka trybów:
- frezowanie walcowe,
- frezowanie czołowe,
- frezowanie skośne.
W sklepach z narzędziami można znaleźć różnego rodzaju frezarki. Nie da się jednak ukryć, że nie są to urządzenia, które dorównują sprzętom używanym w profesjonalnych zakładach. Firmy takie jak Konstalmet wykorzystują zaawansowane technologicznie maszyny. Dlatego w wielu przypadkach obróbkę metali najlepiej zostawić specjalistom.
Proces frezowania – na co zwrócić uwagę?
Przygotowanie metalowego elementu do użycia jest o wiele bardziej złożonym procesem, niż może to się wydawać. Jakość końcowego produktu zależy nie tylko od wybrania odpowiedniego urządzenia, ale także od warunków, jakie panują w podczas frezowania. W trakcie tego procesu trzeba bez przerwy kontrolować kilka istotnych parametrów:
- prędkość posuwu,
- prędkość skrawania,
- szerokość frezowania,
- głębokość skrawania.
Tylko odpowiednie przygotowanie i dopasowanie trybu pracy urządzenia gwarantuje wysoką jakość uzyskanego elementu. Czasami konieczne jest zastosowanie różnych akcesoriów, które ułatwiają zadanie.
Frezowanie CNC – co to jest?
Rozwój technologiczny sprawił, że powstały maszyny do frezowania, które są sterowane komputerowo. Można je dowolnie zaprogramować, dzięki czemu możliwe jest wykonanie detali o dokładnie określonych parametrach. Obecnie frezowanie CNC to jedna z najlepszych metod obróbki metalu. Skrawanie jest wyjątkowo precyzyjne i pozwala w krótkim czasie uzyskać nawet najbardziej skomplikowane kształty.
Frezowanie metali – do czego się wykorzystuje?
Skrawanie elementów metalowych przy użyciu specjalistycznych maszyn wykorzystuje się w wielu branżach. Obróbka materiałów jest codziennym działaniem w ciężkim przemyśle, ale także w zakładach produkujących metalowe gadżety i przedmioty codziennego użytku np. kosze na śmieci, stojaki rowerowe czy grille.
Szybkie tempo wytwarzania różnych detali ma ogromne znaczenie, ponieważ pozwala utrzymać płynność produkcji przy jednoczesnym obniżeniu kosztów pracy. Wykorzystanie frezowania może przynieść wiele korzyści każdej firmie.