Piątek, 4 września Imieniny: Rozalia, Róża, Lilianna
Katowice
Teraz Piątek, 4 września 2026
Licytacje nieruchomości skarbówka śląskie — TOP 15 okazji i zasady udziału
Aktualności

Licytacje nieruchomości skarbówka śląskie — TOP 15 okazji i zasady udziału

Damian Zieliński • 3 min czytania

Urzędy skarbowe w województwie śląskim wystawiły na licytacje domy, mieszkania, działki i garaże; w zebranych ofertach początkowe ceny zaczynają się od około 41 000 zł. Sprzedaż odbywa się przez portal eLicytacje KAS, a oferty pochodzą m.in. z urzędów rejonowych.

W województwie śląskim urzędy skarbowe wystawiły na sprzedaż nieruchomości przejęte w postępowaniach egzekucyjnych. Wśród opublikowanych ogłoszeń są domy jednorodzinne, mieszkania, działki budowlane oraz garaże. Redakcje lokalne zebrały listę 15 najciekawszych ofert z cenami wywoławczymi od około 41 000 zł. Sprzedaż odbywa się w systemie licytacji lub sprzedaży z wolnej ręki prowadzonym przez państwowe instytucje.

Jak ustalane są ceny wywoławcze?

Ceny wywoławcze w licytacjach egzekucyjnych zwykle odzwierciedlają wycenę rzeczoznawcy i zaczynają się poniżej rynkowej wartości. W pierwszej licytacji urzędu skarbowego cena początkowa najczęściej wynosi 75% oszacowanej wartości, a przy drugiej licytacji progiem staje się nawet 50% wartości. Przykłady z regionu pokazują rozstrzał ofert — od kilku(naście) tysięcy złotych za działki i garaże do kilkuset tysięcy złotych za lokale czy obiekty użytkowe.

Jak przebiega udział w licytacji?

Sprzedaż odbywa się przez portal eLicytacje KAS od początku lipca 2026 r. Zainteresowani muszą zarejestrować się w systemie i, gdy to wymagane, wpłacić wadium. W ogłoszeniach wskazywana jest wysokość wadium — w praktyce na ofertach lokalnych pojawia się kwota stanowiąca zazwyczaj około 10% wartości oszacowanej, choć konkretne wymagania ustala organizator. Wadium zwykle należy wnieść najpóźniej dwa dni robocze przed rozpoczęciem sprzedaży; dokumenty pełnomocnictw lub inne załączniki warto dostarczyć przez e-Urząd Skarbowy w terminie wskazanym w ogłoszeniu.

Na co zwracać uwagę w ogłoszeniu?

Ogłoszenie licytacyjne zawiera informacje o formie sprzedaży, cenie wywoławczej, terminie oględzin i miejscu składania wadium. Mechanizm przebijania ofert przewiduje, że każde podbicie to zwykle co najmniej 1% ceny wywoławczej, a gdy oferta pojawi się tuż przed zakończeniem aukcji, czas trwania licytacji zostaje wydłużony o pięć minut — z możliwością wielokrotnego przedłużenia, maksymalnie do 72 godzin od planowanego końca. Zwycięzca ma określony termin na uregulowanie pozostałej części ceny.

Gdzie sprawdzić konkretne oferty w regionie?

Oferty z urzędów skarbowych publikowane są w portalu eLicytacje KAS oraz w ogłoszeniach poszczególnych urzędów rejonowych. Przykładowo, Urząd Skarbowy w Będzinie informował o licytacjach mieszkań i działek z podaniem dat i cen wywoławczych — jednym z ogłoszeń była sprzedaż mieszkania z ceną wywoławczą 309 000 zł i terminem licytacji 2026-03-05. W ogłoszeniu lokalnym znajdują się też dane o adresie prowadzenia licytacji i numerze pokoju w siedzibie urzędu.

Oprócz nieruchomości urzędy skarbowe wystawiają też na sprzedaż pojazdy i inny majątek dłużników. Ceny startowe samochodów w ostatnich zestawieniach zaczynały się już od kilkuset złotych, natomiast oferty nieruchomości obejmowały zarówno tanie działki, jak i obiekty o wyższej wartości. Od początku lipca 2026 sprzedaż przeprowadzana jest centralnie przez portal eLicytacje KAS.

Najczęstsze pytania

Jakiej minimalnej ceny mogę spodziewać się w ofertach skarbówki na Śląsku?
W zebranych ofertach w regionie początkowe ceny wywoławcze zaczynały się od około 41 000 zł; w praktyce pojawiają się też niższe kwoty przy mniejszych działkach czy garażach, a droższe pozycje osiągają kilkaset tysięcy złotych.
Gdzie i jak zgłosić udział w licytacji organizowanej przez skarbówkę?
Udział odbywa się przez portal eLicytacje KAS. Trzeba się zarejestrować, złożyć wymagane oświadczenia i, jeśli ogłoszenie tego wymaga, wpłacić wadium w terminie wskazanym w ogłoszeniu (najczęściej najpóźniej dwa dni robocze przed startem sprzedaży).
Czy zakup w licytacji skarbowej objęty jest gwarancją?
Nieruchomości i pojazdy sprzedawane w trybie egzekucyjnym zwykle nie są objęte gwarancją ani rękojmią. Ogłoszenie licytacyjne powinno podać stan prawny i techniczny przedmiotu sprzedaży oraz warunki oględzin.

Materiały na portalu są opracowywane przy wsparciu AI.

Damian Zieliński

Nazywam się Damian Zieliński i w redakcji fabrykasilesia.pl odpowiadam za dział Aktualności. Codziennie opisuję to, co dzieje się na Śląsku: decyzje władz, inwestycje, komunikację, sprawy mieszkańców i tematy, które wracają w rozmowach na osiedlach.

Czytaj również