fabrykasilesia.pl

Budownictwo, wnętrza i nieruchomości

Gdzie jechać w niedzielę na Śląsku
Turystyka

Gdzie jechać w niedzielę na Śląsku?

Województwo śląskie to miejsce, które kryje w sobie różne oblicza piękna. Z jednej strony piękna architektura miast będących w trzech różnych zaborach, z drugiej wiele skarbów natury. Wiele pięknych miejsc można zobaczyć podczas jednodniowej wycieczki. Gdzie zatem jechać w niedziele na Śląsku? Nasze propozycje przedstawiamy poniżej. 

Jak zaplanować niedzielną wycieczkę po Śląsku?

Zanim opowiemy o najciekawszych miejscach w województwie śląskim na niedzielną wycieczkę, najpierw pomyślmy o praktycznym wymiarze wycieczki — jej planowaniu.

Wiele osób źle podchodzi do planowania wycieczek — „widzę, że często osoby źle planują czas potrzebny na zwiedzenie danego miejsca. Na przykład wycieczkę do Bielska-Białej warto rozłożyć na dwa dni. Oprócz samego miasta warto zajrzeć również na okoliczne szlaki górskie Beskidu Małego. A to już sprawia, że dobrym pomysłem jest spędzenie całego weekendu w stolicy Podbeskidzia” — mówi Dariusz Kucharski, właściciel firmy oferującej wynajem busów w Katowicach.

Planowanie długości trwania wycieczki jest ważne, ale trzeba też pamiętać o odpowiedniej odzieży i ubraniu. Jeśli zamierzasz chodzić po takich miastach jak Gliwice, Katowice czy Chorzów, przyda się tutaj wygodne sportowe obuwie i luźny strój. 

Po tym praktycznym wprowadzeniu możemy przejść do konkretnych miejsc, które warto odwiedzić podczas niedzielnej wycieczki na Śląsku.

Najlepsze pomysły na jednodniowe wycieczki na Śląsku z myślą o architekturze

Śląsk to dawne ziemie zaboru pruskiego. Do dziś dziedzictwo tamtych czasów jest wyraźnie widocznie w krajobrazie architektonicznym wielu miast tego województwa. Szukając piękna architektury z czasów przedwojennych na pewno warto odwiedzić następujące miasta województwa śląskiego:

  • Gliwice: tutaj warto przyjrzeć się gmachowi Urzędu Miasta, który był budowany w latach 1924-1927. Budowla ta jest determinantą śródmieścia Gliwic. W mieście na uwagę także zasługuje siedziba poczty polskiej budowana jeszcze w XIX wieku. Kolejną perełką architektoniczną Gliwic jest zamek piastowski. Ta XIV-wieczna budowla każdej niedzieli przyciąga uwagę licznych fanów architektury średniowiecznej. 

  • Katowice: gdy patrzymy na architekturę Katowic z punktu widzenia historii, trzeba przyjrzeć się monumentalnemu gmachowi Urzędu Wojewódzkiego. Dominuje tu monumentalny modernizm z elementami neoklasycyzmu. W śródmieściu Katowic jest także wiele odnowionych budowli jak choćby dworzec kolejowy w samym centrum miasta. Pod kątem architektonicznym, koniecznie trzeba zobaczyć osiedle Nikiszowiec w stolicy Górnego Śląska. 

  • Chorzów: będąc w Chorzowie, warto zobaczyć Ville Reden — przez wiele osób uznawaną za jeden z najpiękniejszych budynków mieszkalnych. Również warto zahaczyć o kilka budynków znajdujących się na terenie parku śląskiego — mowa tu m.in. o planetarium, czy Stadionie Śląskim. 

Według nas podczas jednej niedzielnej wycieczki da się obejrzeć wszystkie 3 wymienione miasta. Zwłaszcza że odległość, jaka je dzieli od siebie nie jest duża. 

Przyroda w samym sercu województwa śląskiego

Niezależnie, skąd będziesz jechać na Śląsk, jest prawie pewne, że trafisz do Katowic. W końcu jest to pod wieloma względami stolica tego regionu. Również miasto ma wiele do zaoferowania w kontekście bogatej przyrody. Jest ona idealną ofertą na przyjemnie spędzoną niedzielę.

W tym miejscu musimy wspomnieć o takich miejscach jak Dolina Trzech Stawów — jest to kompleks rekreacyjno-sportowy, w którym znajdują się liczne ścieżki pieszo-rowerowe, punkty gastronomiczne oraz zbiorniki wodne — w nich można nawet się kąpać (oczywiście w wyznaczonych miejscach). 

Pisaliśmy wyżej o Parku Śląskim w kontekście architektury, ale tym, co przyciąga do tego miejsca jest piękna przestrzeń zielona. Znajdująca się na granicy Siemianowic, Chorzowa i Katowic. Spacer alejkami tego parku to rewelacyjna propozycja dla całej rodziny na niedzielną wycieczkę miejską.

Gdzie jechać w niedzielę na Śląsku? — podsumowanie

Mamy nadzieję, że już masz w głowie plan swojej idealnej niedzielnej wycieczki w województwie śląskim. Pamiętaj, że nie musisz ograniczać się tylko do jednego dnia. Jeśli będziesz mieć nieco więcej czasu, możesz zatrzymać się tu na cały weekend. W zasadzie jest to najlepsze rozwiązanie. 

Artykuł sponsorowany